امروز: شنبه 13 خرداد 1402
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

دانلود اصطلاح نامه روانشناسی بصورت فایل ورد

دانلود اصطلاح نامه روانشناسی بصورت فایل ورد دسته: روانشناسی و علوم تربیتی
بازدید: 1 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 185 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 165

دانلود اصطلاح نامه روانشناسی بصورت فایل ورد

قیمت فایل فقط 39,000 تومان

خرید

دانلود

اصطلاح نامه روانشناسی

بصورت فایل ورد

تعداد صفحات

166

در زیر بخش هایی از فایل را مشاهده میفرمایید:

اصطلاح نامه روانشناسی

بسم الله الرحمن الرحیم

مقد مه؛

   هدف اصلی و اولیه تدوین واژگان حاضر ارائه توضیحاتی مجمل پیرامون مفاهیم و كلیه واژگان روانشناسی مطروحه در كتاب روانشناسی پایه سوم انسانی است و هدف فرعی این مجموعه آماده كردن یكی از ابزارهای لازم برای بهره گیری مستقیم    دانش آموز می باشد .

    رشته علوم انسانی از كتابها و مجلاتی كه در علوم روانشناسی تالیف شده است .

   امید است كه مجموعه اصطلاحاتی كه در این واژگان عرضه شده است بتواند كار مطالعه متون را برای دانش آموز رشته علوم انسانی تسهیل كند به نحوی كه آنان    بتوانندسریع تر به اطلاعات نوین علمی دست یابند .

   در این مجموعه سعی شده است برای توضیح هر كلید واژه با رجوع به منابع معتبر و متعدد موجود در رشته روانشناسی ، مطالبی كه مفید و مناسب می باشد استخراج و بیان گردند و دانش آموزان عزیز می توانند در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر به منابع مذكور تحت هر كلید واژه مراجعه نمایند .

   این واژگان با همه وقتی كه در تدوین آن به كار رفته است مسلماً خالی از نقص نیست امید است اهل نظر بر مولفان منت نهاده ، نا رساییهای كار و پیشنهادات اصلاحی خود را با آنان در میان گذارند .

« الف »

   احسا س                                                                            sensation

  • از دیدگاه نظری ، ساده ترین تجربه حسی (آگاهی آنی ) كه در اثر تحریك یكی از در یافت كنندگان به وجود می آید .
  • فرآیند یك دریافت كننده كه به مرحله كسب معنی ، نرسیده است .
  • واكنش دستگاه های حسی یا حواس نسبت به محركی كه از راه اعصاب حسی به مغز انتقال می یابد .                                            (ساعتچی ،   1377)                                    

احساسات                                                             feelings sentiments/

    هر چند ارائه یك معنی دقیق برای این اصطلاح مشكل است ، اما می توان گفت معنی آن در كلی ترین حالت تجربه كردن حس كردن ، یا داشتن نوعی فرآیند هشیار می باشد. معانی خاص تر آن عبارتند از 1) اثر حسی ، یا احساساتی نظیر گرما یا درد 2)حالتهای عاطفی مثل احساس خوب بودن ، احساس افسردگی و . . . 3) یكی از ابعاد هیجان . . . 4) اعتقاد مثل احساس مبهم درباره چیزی كه با هیچ دلیل و شاهد واقعی حمایت نمی شود .

   هر چند مطابق علم صرف و نحو اصطلاح (sentiment) از كلمه حس كردن گرفته شده اما به معنی وسیعتری به كار می رود حس كردن یك حالت پیچیده است كه بر پایه احساس یك فرد نسبت به بعضی موقعیتها، اشخاص، عقاید و افكار و نظایر آن ، وجود می آید . یك احساس ،كلی تر و پیچیده تر از یك نگرش یا قضاوت است ، یعنی یك احساس خاص بیش از یك حالت عاطفی است و در آن معنی ضمن عمل نیز وجود دارد برای مثال فردی كه دارای احساسات قوی وطن دوستی است ، احتمال دارد با شدت از وطن خود در مقابل دشمن مهاجم ، دفاع كند.

                                                                                   (ساعتچی   ،   1377)

احساس حقارت                                                   Inferiority  feeling

     نگرش منفی و انتقاد آمیز نسبت به خود. در واقع این اصطلاح برای كاربرد روزمره مردم عامی در اشاره به هر نوع احساس بی كفایی و حقارت است . و آدلر به وجود چنین احساسهایی در كودك اشاره دارد .                                    (شولتز  ،  1987)

احساس گناه (بی ارزشی )                                                     sin feelings

   احساس بی ارزشی اغلب با احساس گناه عمیق همراه است فرد احساس شكستهای گذشته و حال خود را بزرگ می نماید و به نظر می رسد كه محیط اطراف را برای شاهد ادعای خود غور و بررسی می كند و هر گونه نقص و نارسائی را به خود نسبت می دهد.                                                                                  (آزاد  ،  1375)

اختلال اسكیزو فر نیا یی                                schizophrenia  disorder

گروهی از اختلالها با ویژگی های فقدان تماس با واقعیت ، پریشا نیهای بارز اندیشه و ادراك و رفتار عجیب و غریب.                  (هیلگارد و اتكینسون  ،  1983)

اختلال اضطرابی                                        Anxiety disorder      یك اختلال اضطرابی كه مشخصه عمده آن تنش وبیمناكی حتمی است . ممكن است با نشانه های بدنی مانند تپش قلب، احساس خستگی ، اختلال خواب ، سر گیجه نیز همراه باشد .                                                               (هیلگارد و اتكینسون ،  1983)

اختلال اضطراب فراگیر                     Generalized anxiety diso rder

      اشخاصی كه این اختلال راتجربه كرده اند معمولاً به رو شنی نمی دانند كه چرا می ترسند . نشانة اصلی این اختلال اضطراب است و به این دلیل فراگیر نامیده           می شود كه با محرك یا رویداد بخصوص فرا خوانده نمی شود . بلكه در موقعیتهایی گوناگون رخ می دهد. به نظر می رسد كه این گونه اضطراب كمتر وابستة رویدادهای برونی است و بیشتر در احساسات و تعارضهای درونی شخص ریشه دارد.

                                                                          (هیلگارد و اتكینسون ، 1983)

اختلال خلقی                                          Disorder Temperamental

اختلالهای خلقی به سه گروه اختلالهای افسرده وار ( یك قطبی ) ، اختلالهای دو قطبی و دو اختلال مبتنی بر علت شناسی («اختلال خلقی ناشی از یك شرط طبی عمومی » و «اختلال خلقی ناشی از مصرف مواد ») تقسیم شده اند كه هر یك از آنها نیز دارای مجموعه هایی هستند.

اختلال خلقی تك قطبی               Polar temperame ntal disorder

اختلال خلقی ویژگی اصلی اختلالهای عاطفی است ، افرادی كه اختلال خلقی تك قطبی دارند ، آشفتگی هیجانی آنها به یك حالت است و دائماً در حالت افسردگی به سر می برند .                                                                        ( آزاد ، 1375 )

قیمت فایل فقط 39,000 تومان

خرید

برچسب ها : دانلود دانلود رایگان روانشناسی اصطلاح

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر