امروز: یکشنبه 7 خرداد 1402
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

دانلود مجازات های اصلی تعزیرات

دانلود مجازات های اصلی تعزیرات دسته: فقه و علوم انسانی
بازدید: 1 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 178 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 19

دانلود مجازات های اصلی تعزیرات دانلود مجازات های اصلی تعزیرات دانلود مجازات های اصلی تعزیرات

قیمت فایل فقط 66,000 تومان

خرید

مجازات های اصلی تعزیرات

مقدمه

انواع مجازات ها در قانون مجازات اسلامی، طبق قانون مجازات اسلامی انواع مجازات در قانون به سه دسته کلی مجازات اصلی ، مجازات تکمیلی ، مجازات تبعی تقسیم گردیده است. مجازات اصلی که به صورت مشخص و خاص در قانون تصریح گردیده است. مجازات تکمیلی که تکمیل کننده مجازات اصلی است و توسط دادگاه و در صورت تشخیص قاضی مورد حکم قرار می گیرد. مجازات تبعی که به تبع مجازات اصلی به صورت خودکار به شخص تحمیل میگردد.

مجازات اصلی چیست؟

مجازاتی که قانونگذار برای جرم معینی پیش بینی نموده و مستقیما مورد حکم قرار می دهد. مثلا مجازات تخریب اموال منقول یا غیر منقول حبس از 6 ماه  تا 3 سال می باشد که به عنوان مجازات اصلی می باشد. حسب ماده 14 قانون مجازات اسلامی ، انواع مجازات اصلی به شرح ذیل می باشد :

حدود

حد مجازات عملی است که موجب ، نوع ، میزان و کیفیت اجرای آن در شرع مشخص و تعیین شده است. مانند زنا، تفخیذ، مساحقه، سب نبی ، مصرف مسکر، سرقت، محاربه، بغی و افساد فی الارض.

قصاص

قصاص مجازات جنایات عمدی بر نفس (جان) ، اعضاء و منافع است که در قانون مجازات در بخش قصاص به آن تصریح گردیده است. مانند قصاص نفس ، قصاص عضو.

دیات

دیه در شرع مقدس برای ایراد جنایت غیرعمدی بر نفس، اعضاء و منافع و یا جنایت عمدی در مواردی که به هر جهتی قصاص امکانپذیر نباشد به موجب قانون مقرر می‌شود. دیه مالی است اعم از مقدر یا غیرمقدر. مانند دیه نفس ، دیه چشم ، دیه پا ، دیه دست ،  ……

قایل ورد (قابل ویرایش) - 19صفحه 

قیمت فایل فقط 66,000 تومان

خرید

برچسب ها : مجازات های اصلی تعزیرات

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر