امروز: یکشنبه 21 خرداد 1402
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

اقلیم شناسی اردبیل(فایل پاورپوینت)جدید

اقلیم شناسی اردبیل(فایل پاورپوینت)جدید دسته: پاورپوینت
بازدید: 1 بار
فرمت فایل: ppt
حجم فایل: 715 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 31

اقلیم شناسی اردبیل اقلیم شناسی اردبیل اقلیم شناسی اردبیل اقلیم شناسی اردبیل

قیمت فایل فقط 31,200 تومان

خرید

اقلیم شناسی اردبیل

•اردبیل یا «ارده بئل» شهری است که در مورد قدمت و معنی لغوی آن سخنان زیادی گفته شده است. در مورد معنی لغوی اردبیل و تاریخ ساخته شدن این شهر می‌توان به قدیمی‌ترین سنگ نوشته‌ها و متون قدیمی به زبان ترکی سومری مراجعه کرد که در آن‌ها به شهر «آرآتا» اشاره شده است که بزرگ‌ترین ایالت آن دوران بوده است که در زبان ترکی به معنی «پدر قهرمان» می‌باشد.

•کلمه اردبیل یا ارده بئل از سه واژه "ار" که در زبان ترکی به معنای مرد قهرمان و جنگجو و "ده" در اصل به صورت "دا" و "آدا" بوده است که در اثر قانون هماهنگی اصوات در زبان ترکی، صوت کوتاه و ظریف فتحه را به خود گرفته و به شکل کنونی درآمده و در زبان ترکی سومری به معنی پدر می‌باشد که در ترکی امروزی نیز به صورت آتا، تاتا و ده‌ده درآمده است. کلمه "بئل" در سرزمین‌های ترک‌نشین بسیار به کار رفته است:

•شوربیل (یا شورقان بئل به معنی کمره شوره زار)، بئلاساغون (پناهگاهی در کمره کوه)، اربیل (اربئل به معنی دامنه کوه مرد قهرمان)، بئلداشی (سنگ دامنه کوه)، بیله دره (بیله درق به معنی دماغه کوه و گندمی که در دامنه کوه سال‌ها بماند و مزه‌اش از بین برود) و بئلو (نام شهرکی است در سرزمین آرغوی ترکستان که بر دامنه کوه آمده است. در نتیجه معنی کلی ارده بئل در زبان ترکی یعنی "دامنه کوه پدر قهرمان" یا "سرزمین پدر قهرمان" می‌باشد. 

قیمت فایل فقط 31,200 تومان

خرید

برچسب ها : اقلیم شناسی اردبیل

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر