امروز: یکشنبه 21 خرداد 1402
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

تحقیق در مورد کمر درد و علل آن

تحقیق در مورد کمر درد و علل آن دسته: پزشکی
بازدید: 2 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 32 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 34

هر فرد در زندگی روزمره از حركات و فعالیت های زیادی استفاده می كند اما نمی توانید فاكتور تمرینات بدنی از برنامه های روزمره حذف كنید چرا كه علاوه بر عضلاتی كه در فعالیت های خاص و یكنواخت درگیر هستند، بایستی دیگر عضلات و از همه مهم تر عضلات مخالف و مقابل حركات روزمره نیز تقویت شده و باعضلات فعال، هماهنگ شوند تا ارگانیسم و ساختار اصلی و كاربردی بدن ر

قیمت فایل فقط 16,900 تومان

خرید

مقدمه

هر فرد در زندگی روزمره از حركات و فعالیت های زیادی استفاده می كند اما نمی توانید فاكتور تمرینات بدنی از برنامه های روزمره حذف كنید. چرا كه علاوه بر عضلاتی كه در فعالیت های خاص و یكنواخت درگیر هستند، بایستی دیگر عضلات و از همه مهم تر  عضلات مخالف و مقابل حركات روزمره نیز تقویت شده و باعضلات فعال، هماهنگ شوند تا ارگانیسم و ساختار اصلی و كاربردی بدن را حفظ و متعادل گردانند.

بنابراین توصیه می شود كه همه ی افراد در خلال كارهای روزمره به تمرینات بدنی و برنامه های ورزشی پرداخته تا علاوه بر اثرات مفید جسمانی، خود را نیز از نظر روحی و روانی برای زندگی فعال آماده نمایند.

امروزه به پیشگیری بیش از درمان توجه می شود و بهترین، ساده ترین و كم هزینه ترین راه انجام فعالیت ها و تمرینات ورزشی است تا جایی كه حتی از این روش برای درمان نیز استفاده می شود و اثرات آن بسیار مثبت و مفید بودن كه همواره تسعی شده تا با راهنمایی های پایه ای برای همه ی افراد زمینه ی آشنایی با گوشه ای از این تمرینات فراهم آید.

كمردرد چیست؟

فردی را نمی توان یافت اعم از مرد، زن، پیر، جوان، لاغر یا چاق كه فعالیتی سنگین نداشته باشد و در مرحله ای از زندگی به طور یكباره و یا مرحله ای دچار كمردرد نشده باشد. درد كمر با بالا رفتن سن، كار و یا انجام برخی ورزش ها كه مناسب بدن نمی باشند افزایش می یابد.

زنان بیش از مردان به كمردرد مبتلا می گردند. لیكن در خانم های مسن و كمتر از 65 سال حدود % 63 دردهای كمری هنگامی بروز می كند كه كار دستی یا فعالیت دارند و در % 37 موارد، هنگامی كه فرد فعالیتی انجام نمی دهد مشاهده گردیده است.

بلند كردن و یا حمل بار سنگین در حال كشیده، خم شدن تنه به جلو، لرزش و تكان های مداوم علل اصلی ایجاد درد كمر می باشد. همچنین درد كمر در تمام مشاغلی كه به نوعی با نیرو و با فشار سر و كار دارند مانند كارگران معدن، افرادی كه بار تخلیه می كنند، بناها، كشاورزان، باغ داران، كارگران سنگ فرش و خاك بردار، نجاران، بناهای موزاییك فرش و ... بیشتر مشاهده می گردد. به ویژه هنگامی كه شروع به كار كردن زودرس و قبل از بیست سالگی می نمایند.

راننده های كامیون های سنگین و تراكتور اغلب در بین بیماران كمردرد مشاهده می شوند میكروتروماتیسم (ضربات كوچك) به علت سرعت و لرزش های اتومبیل كه ناحیه انتهای خاجی را می كوبد، از جمله مواردی است كه سبب بروز درد كمر در رانندگان می گردد.

سنگینی كار ناشی از مشاغل تنها علت كمردرد نمی باشد. آمارهای مختلف در بین ورزشكاران نشان می دهد كه نسبت دردهای كمری در بین این گروه به ویژه در ورزش های شدید مثل راگبی، پرش، كشتی و ... آن هایی كه در ناحیه كمر یك خمیدگی شدید و چرخش مهره ها را ایجاد می كند. مثل: هالترزن ها و پرتاب كننده های چكش اكثراً سبب ایجاد ضایعات دیسك می گردد.

سواركاری به ویژه در افراد جوان، و همچنین درجودو كاران تا 68 درصد درد كمر مشاهده شده است. از جمله دیگر ورزش ها می توان به اسكی اشاره نمود كه ناحیه انتهای خاجی را تحت فشارهای مداوم و شدید قرار داده و در نتیجه دیسك آخر را كشیده و تحت فشار قرار می دهد. تقریباً همه افراد و در همه مشاغل به نوعی ممكن است مبتلا به درد كمر بشوند. لیكن در سایر عوامل مساعد كننده فردی همانند عدم تحرك و یا ورزش، عضلات ضعیف، حالت بدن، نوع استفاده از وسایل راحتی و وسایل كار مانند میز، صندلی، میز كارگاه، دستشویی منزل و غیره در بروز درد كمر بسیار موثر می باشند. در این میان ذكر این نكته ضروری است كه هر نوع كار سنگین و مشكل چنانچه به طور صحیح انجام شود، هیچ گونه ناراحتی را ایجاد نخواهد كرد.

گاهی اوقات این سوال پیش می آید كه چرا تعداد مبتلایان به درد كمر كه شغل نسبتاً سنگین دارند نسبت به آن هایی كه دارای مشاغل اداری و یا كار سبك تر می باشند كمتر است؟ دلیلش واضح است فردی كه به طور مثال شغل او بیل زدن است بدنش برای آن كار ساخته و پرداخته و آمادگی پیدا كرده و همه روزه نیز این فعالیت را ادامه می دهد، لذا همانند ورزشكارانی كه عضلات و بدن آماده و ساخته و پرداخته ای دارند خیلی كمتر مبتلا به درد كمر می گردند.

ورزش و نرمش مرتب، بدن را در مقابل درد های كمر بیمه می كند. لذا به توصیه هایی كه در ادامه خواهد آمد عمل كرده و خود را از ابتلا به قسمت اعظمی از دردهای كمر برهانید. به منظور روشن نمودن اذهان، به یك نمونه بسیار ساده اشاره می كنیم. چه بسا اتفاق می افتد كه شخصاً برف بام و یا حیاط خودمان را جمع می كنیم، در این حالت، تعداد كمردردها در روزهای بعد از بارش برف بسیار زیاد می شود و به ویژه آن هایی كه در طول هفته كار سبك اداری و غیره داشته و ورزش و تحرك اضافی نداشته اند. لذا بدون آمادگی، توانایی كار اضافی در یك روز تعطیل را نخواهند داشت، در نتیجه، این گونه افراد د روز استراحت هفتگی در منزل و یا در پیك نیك بیش از حد تحمل از بدن خود كار كشیده و نظیر موتور اتوموبیل كه داغ می شود همان روز یا روز بعد مبتلا به كمردرد شده وبه اجبار دست از كار عادی كشیده و مجبور به استراحت در رختخواب شده و یا برای تسكین درد خود به پزشك مراجعه می نمایند.

علل كمردرد

متخصصین علل مختلفی برای كمردرد بیان نموده اند. اما به طوركلی دلایل بروزكمردرد عبارتند از:

صدمات ناشی از عملكرد ستون مهره ها

انحناهای s شكلی كه در ستون مهره های یك جوان هست در یك نوزاد وجود ندارد، زمانی كه مراحل بالیدگی، خزیدن و راه رفتن نوزاد پیشرفت می كند این انحناها نیز توسعه می یابند. خطوط گرانشی نیرو بر ساختار دو انتهای ستون مهره ها تأثیر گذاشته، تعادل مهره ای را تغییر می دهد تا سرانجام یك ساختار مناسب به وجود آید. لذا یك منحنی در نواحی كمر و گردن شكل گرفته و منحنی دیگر در نواحی خاجی و پشتی قرار می گیرد. ستون مهره ها در دو انتهای خود، وزن را از طریق اجسام و دیسك های مهره ای و از طریق سطوح مفصلی بین مهره ها تحمل می كند. كپسول های مفصلی كه در اطراف سطح مفاصل قرار دارند حاوی مقدار زیادی رشته های عصبی می باشند، لذا تصور شده است كه مركز درد كمر  ممكن است اطراف این نواحی باشد.

به مرور زمان دیسك های بین مهرها ای دچار كم آبی می شوند. در حقیقت در طول روز، دیسك ها تحت فشار وزن بدن، كم آب می شوند و در نتیجه، یك شخص در انتهای روز نسبت به شروع روز تا اندازه ای، كوتاه تر به نظر می رسد. زوال دیسك ها در 20 سالگی شروع شده و در طول عمر ادامه می یابد.

لذا این زوال طبیعی باعث كمردرد نمی گردد، هنگامی كه شخص پیر می شود، قدرت و انعطاف پذیری را به طور كامل از دست می دهد. بیرون زدگی دیسك مهره ای را، عموماً به عنوان دیسك لیز خورده می شناسند كه می تواند سبب بروز فشار بر اعصاب، به ویژه در قسمت خلفی دیسك مهره ای گردد. هر چند این بیرون زدگی ناشی از زوال دیسك ها، به دلیل خستگی، یا باز شدن بیش از حد تنه به طور كامل اثبات نشده، لیكن از جمله عوامل تاثیر گذار می باشد.

وارد شدن ضربه و فشارهای مكانیكی

وارد شدن ضربه ها و فشارهای مكانیكی كه باعث آسیب دیدگی و صدمه به قسمت های مختلف ستون مهره ها می گردد. از جمله علل بروز كمر درد شناخته شده است. كه این امر در بین افرادی كه مشاغل پرتنش و سنگین داشته و یا ورزشكارانی كه در سطوح قهرمانی ورزش های پربرخورد قرار دارند شایع تر است.

چنانچه به طریقی بخش های مختلف ستون مهره ها آسیب ببیند دردهایی درناحیه كمر ایجاد می گردد كه سبب بروز ناراحتی در این ناحیه می شوند. به طور مثال هر گونه شكستگی و ساییدگی در مهره ها و زایده ها ممكن است بر اثر وارد شدن ضربه های ناگهانی و یا فشارهای مكرر بر روی این مهره ها به وجود آید.

در اكثر مواقع در تصادف ها و حوادث شكستگی در ناحیه زایده خاری و تنه مهره مشاهده می شود و این شكستگی ها غالباً همراه با درد شدید در این ناحیه بوده كه معمولاً به علت عبور اعصاب نخاعی می باشد. (تصویر شماره 25)

وضعیت های نامناسب در انجام كارهای روزانه

وضعیتهای نامناسب و نحوه قرار گیری بدن به صورت غلط در انجام كارهای روزمره و تكرار این عادات یكی از مهم ترین علل كمردرد محسوب می گردد. روش های غلط نشستن، خوابیدن، ایستادن، راه رفتن، بلند كردن اجسام و غیره از جمله عللی است كه به طور شایع در میان افراد ایجاد كمردرد می كند كه در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

وارد شدن صدمه بر دیسك های بین مهره ای

امروزه پزشكان و متخصصین ارتوپد معتقدند دیسك در 4 مرحله ایجاد درد و ناراحتی می كند كه آن ها را در اصطلاح مراحل 1، 2، 3 و 4 می نامند. در مراحل 1 و 2 دیسك پاره نشده بلكه برآمده و بیرون می زند. لیكن در مراحل 3 و 4 لایه پوششی اطراف دیسك پاره شده و ژله از آن خارج می شود.

سپس درمجاورت با مواد دیگر و خارج شدن از غشای خود سفت و سخت شده و بر نخاع و اعصاب نخاعی فشار وارد می كنند. البته موضوع كمردرد برای بیماران آسیب دیده از ناحیه این دیسك ها بسیار حساس و وسیع می باشد كه باید با دانش كافی، احتیاط و تحت نظر پزشك متخصص مورد بررسی قرار گیرد. (تصویر شماره 26) با توجه به s شكل بودن مهره های كمر، بیشتر فشار وزن كه توسط انحناها تقسیم شده، به بخش مهره های كمری وارد می شود و اكثرا دیسك های بین مهره ای، در این ناحیه آسیب می بینند. دكتر پل سی ویلیامز در این باره می گوید:

بیشتر افراد در سنین كودكی دچار پارگی دیسك می شوند كه یك پیش آمد شایع است و درد خفیف ایجاد می كند و این درد ممكن است در سنین پنج و شش سالگی موجب آزردگی كودك شوند كه به آن ها دردهای رشد گفته می شود.

بایستی به این نكته توجه نمود كه پارگی دیسك دو پیامد را در پی خواهد داشت. نخست این كه پارگی دیسك باعث كم شدن فاصله مهره ها و بر هم خورد تعادل سطوح اتكا می گردد كه این عامل به نوبه خود باعث می شود مهره ها بیش از حد معمول به هم نزدیك تر شده، سایش پیداكرده و روی هم فشار وارد نمایند، و دیگر این كه پارگی دیسك، هماهنگی مهره ها را مختل ساخته و باعث در رفتگی مهره ها و جابجا شدن زواید مفصلی می گردد، كه این امر به نوبه خود موجب تنگ شدن سوراخ های عبوری اعصاب می شود كه در نتیجه سبب وارد آمدن فشار مداوم بر اعصاب می گردد.

حال چنانچه این درد مداوم نبوده و به هنگام خم شدن ستون فقرات درد شدیدی در ناحیه كمر شروع شده و به سمت پا كشیده گردد، به آن عارضه سیاتیك می گویند، همچنین به هنگام پارگی دیسك، احساس می گردد كه فشار وارد به سمت عقب میباشد كه در این حالت خارهای شوكی كه حالت افقی داشته اندكی به یكدیگر نزدیك شده، تماس می یابند. لذا بر هم فشار وارد ساخته كه این عمل به نوبه خود سبب بروز درد می شود. (تصویر شماره 27)

هر چند دیسك های بین مهره ای دارای یك لایه محافظ می باشند، لیكن در مقابل فشارهای ناگهانی و مضاعف دچار پارگی و یا برآمدگی می گردند و همان گونه كه پیش از این نیز متذكر شدیم، این فشار بر طناب نخاعی و اعصاب نیز فشار وارد كرده و ایجاد درد می نماید. با وجود این كه دیسك بین مهره ای مانند یك كمك فنر، ضربه گیری كرده و مانند یك بلبرینگ سبب تسهیل حركت میگردد، لیكن به همین اندازه نیز آسب پذیر و حساس است، بررسی مراجعین به پزشكان ارتوپد نشان می دهد اكثر كسانی كه به پزشك مراجعه كرده و درد كمر  آن ها را می آزاد دچار آسیب دیدگی دیسك می باشند، چرا كه مانند دیگر دردهای كمر به خودی خود از بین نمی رود، این درد نسبت شدید بوده و سبب ایجاد اختلالات حركتی بسیاری می گردد. در این میان مهره های چهارم و پنجم ناحیه كمر نسبت به سایر مهره های ستون فقرات بیشتر در معرض بروز چنین آسیب دیدگی می باشند، همچنین بروز آسیب دیدگی در ناحیه اتصال مهره پنجم كمری با خاجی نیز به علت وجود شیب در ساختار استخوان از یك سو و از سویی دیگر فشارهای وارده بر این نقطه، بیشتر مشاهده می گردد.

ورزشكاران به دلیل كوشش به منظور ارائه قدرتمند حركات، بیشتر دچار عارضه دیسك می گردند كه از آن جمله علل آن می توان به موارد زیر اشاره نمود:

1- ضربه و حادثه ای كه به طور ناگهانی پس از انجام یك فعالیت غلط و نامتناسب و حتی شاید حركات صحیح كه شدت عمل داشته باشند، اتفاق می افتد.

2- چنانچه ورزشكار بدون آمادگی و گرم كردن حركات شدیدی راانجام دهد در ناحیه كمر خود درد شدیدی احساس می كند، كه این درد در ناحیه باسن و پاها منتشر شده و آن قدر شدت می یابد كه حتی سرفه یا عطسه آن را تشدید می كند. (تصویر شماره 28)

3- اگر ضایعه و یا عارضه ای در ناحیه كمر و یا باسن ایجاد و سپس بر طرف شده و آثار آن از بین نرفته باشد، بر اثر حادثه ای دیگر مجدداً كمر درد بروز كرده و درد آن ناحیه نیز نشانه ضایعه دیسك می باشد.

4- گاهی اوقات افراد، درد در ناحیه پاها و باسن را از درد كمر جدا دانسته و خود راساً به برطرف كردن آن می پردازند، در صورتی كه در بیشتر موارد این نوع دردها ناشی از دیسك بین مهره ای بوده و فقط درد آن به سمت پاها كشیده می شود، این عارضه معمولاً مربوط به دیسك بین مهره ای، مهره های 4 و 5 كمری و یا مهره 5 كمری و اولین استخوان خاجی می باشد. (تصویر شماره 29)

كوفتگی كمر

كوفتگی عموماً عضلات را در برمی گیرد، با این وجود ممكن است گاهی اوقات استخوان نیز دچار صدمه شود، این صدمه چندان شدید نبوده و ورزشكار یا فرد را از جلسات تمرین یا كار روزمره بازنخواهد داشت، با این وجود، درد و حساسیت موضعی كماكان وجود خواهد داشت. علت كوفتگی كمر، وارد شدن ضربه به ناحیه مذكور است و با استفاده از بالشتك محافظ از وقوع كوفتگی كمر می توان پیشگیری نمود.

رگ به رگ شدن كمر

رگ به رگ شدن كمر، عضلات و رباط ها را در بر می گیرد. از جمله علایم آن می توان به احساس درد به هنگام حركت، فقدان حركت، حساسیت موضعی و تورم اشاره نمود. رگ به رگ شدن هنگامی رخ می دهد كه كمر دچار پیچش شدید شود به گونه ای كه حركت آن از دامنه طبیعی فراتر رود.

در این گونه موارد می توان با تقویت عضلات كمر از رگ به رگ شدن كمر پیشگیری نمود.

اختلالات و بیماری های زنان

از جمله علل عمده بروز كمردرد در میان زنان، اختلالات و بیماری های زنان و نیز زایمان می باشد. با توجه به این كه دستگاه تناسلی زنان در حفره لگنی قرار دارد، همواره این سوال پیش می آید كه چرا بیماری های زنان موجب بروز درد درناحیه كمر می شود.

براساس برخی از مطالعات و تحقیقات مشخص گردیده كه دستگاه تناسلی زنان به وسیله فیبرهای حسی خودكار عصب دهی می شوند كه شاخه های عصبی آن، منشعب از شاخه خلفی نخاع است. بنابراین هرگاه فشار، كشش و یا عارضه بیماری بر بافت های آن وارد آید، نتیجه و اثر آن در بافت ها و اعصاب نخاعی خود را نشان داده و یا بالعكس در برخی مواقع شخص در ناحیه زیر شكم و لگن خاصره احساس درد و ناراحتی می كند. لیكن پس از معاینه هیچ گونه ضایعه ای مشاهده نمی گردد و در ادامه مشخص می شود كه علت ناراحتی در ناحیه كمر بوده و فقط اثر آن در لگن بروز كرده است.

به طور كلی می توان علل كمردرد در زنان را به شرح زیر بیان كرد:

1- دوران قاعدگی

2-  ایجاد اشكال در رحم (جابجایی یا افتادگی رحم)

3- سرطان های دستگاه تناسلی

4- یائسگی، كاهش یا عدم ترشخ هورمون های جنسی

5- پوكی استخوان و ناتوانی در استخوان ها

6- بارداری و زایمان

از جمله عواملی كه در كمردرد بانوان عنوان شد بارداری است. بررسی این موضوع نشان می دهد كه با رعایت اصول ابتدایی و ساده و انجام حركات كمكی می توان از بروز این عارضه در بانوان جلوگیری نمود.

هنگام بارداری بدین علت كه یك وزن اضافه در جلو بدن احساس می شود، مركز ثقل بدن به سمت جلومتمایل خواهد شد. این امر سبب می گردد ك فرد حالتی برخلاف آن، یعنی، تمایل به سمت عقب خود و ستون مهره ها اعمال كند.

مهم ترین عامل كمردرد افزایش انحنای كمری است كه در حقیقت همان تمایل ستون فقرات از قسمت كمری به سمت عقب می باشد و نظر به این كه شیب مهره ها، تغییر كرده و وزن نیز به گونه ای نامتعادل افزایش یافته، لذا فشار بیشتر و مخرب تر خواهد شد. هم زمان با بزرگتر شدن جنین، شكم به سمت جلو متمایل و سنگین شده و لگن را به سمت جلو هدایت می كند، عضلات شكم كشیده و شل می شود و با كشیده شدن لگن به سمت جلو، عضلات پشت كه به لگن و ستون مهره ها متصل می باشند، فشار را تحمل نكرده لذا كوتاه می شوند. تمامی این عوامل به افزایش انحنای كمری كمك كرده و كمردرد را تشدید می كند.

حركات درمانی به منظور پیشگیری از بروز كمردرد در دوران بارداری

1- ورزشهای مجاز در دوران بارداری

حركاتی كه در ادامه نشان داده شده است به منظور نگه داشتن اندام در وضعیت مناسب طی دوران بارداری، حفظ سلامت بدنی مادر، حفظ تناسب اندام، آمادگی جسمانی برای حالت استثنایی دوران بارداری و وضعیت سخت زایمان بسیار مفید است (تصوی شماره 30)

قیمت فایل فقط 16,900 تومان

خرید

برچسب ها : تحقیق کمردرد , تحقیق درمورد کمردرد , تحقیق برای کمردرد , تحقیق درباره ی کمردرد , تحقیق در مورد کمردرد و ورزش , تحقیق ورزش و کمردرد , تحقیق در مورد درمان کمردرد , تحقیق کامل در مورد کمردرد , تحقیق در مورد کمردرد , مقاله در مورد کمردرد , تحقیق درباره ی کمردرد و درمان آن , تحقیق درباره ی علت کمر درد , تحقیق در مورد ورزش و کمردرد , تحقیق در مورد درمان کمر درد

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر