امروز: دوشنبه 15 خرداد 1402
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

تحقیق صدمات عسلک برگ پنبه 27 ص

تحقیق صدمات عسلک برگ پنبه 27 ص دسته: کشاورزی و زراعت
بازدید: 1 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 583 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 27

تحقیق صدمات عسلك برگ پنبه 27 ص تحقیق در مورد صدمات عسلک برگ پنبه 30 ص صدمات عسلک برگ پنبه 30 ص دانلود تحقیق در مورد صدمات عسلک برگ پنبه 30 ص صدمات عسلک برگ پنبه 30 ص

قیمت فایل فقط 6,500 تومان

خرید

توضیحات:

تحقیق صدمات عسلك برگ پنبه 27 صفحه در قالب Word قابل ویرایش.

بخشی از متن :

مقدمه
موطن اولیه عسلك پنبه مناطق حاره آفریقا، جنوب شرقی آسیا و كشورهای هند و پاكستان است. در این نقاط به زراعتهای توتون، تنباكو و پنبه آسیب فراوان وارد می آورد. عسلك برگ پنبه برای اولین بار در سال 1323 در اطراف كرمان جمع آوری شده و در همان سالها در نقاط پنبه خیز فارس و كرمان انتشار داشته است. در سال 1327 تراكم و افزایش جمعیت این آفت در گرمسار بحد بسیار زیادی رسیده و در آنسال اغلب مزارع پنبه به این آفت مبتلا بوده اند. در سالهای اخیر مساحت زیر كشت این قبیل محصولات زراعی و توزیع فرآورده های آنها در سطح كشور افزایش یافته، درنتیجه دامنه انتشار و تراكم جمعیت آفت نیز بالا رفته است و خسارت كیفی آفت بعلت آغشته شدن الیاف به شیره های مترشحه از آفت بحدی بوده است كه در صدور قسمتی از پنبه های تولیدی بخارج از كشور و همچنین در مصرف داخلی آن اشكالاتی ایجاد نموده است. پس همانطور كه ملاحظه می كنید این آفت دیرزمانی است كه سطح قابل ملاحظه ای از پنبه كاریهای كشور را مورد هجوم خود قرار داده و به اقتصاد كشور صدمات جبران ناپذیری وارد نموده است. لذا برخورد جدی و اصولی با این آفت می تواند از بروز صدمات بیشتر جلوگیری نماید.

صدمات عسلك برگ پنبه
در سالهای اخیر عسلك پنبه در مناطق مهم پنبه خیز ایران و برخی از مناطق كشت جالیز حالت طغیانی پیدا نموده و اكنون از مهمترین آفات پنبه و جالیز بشمار می آید.
1-در مزارع پنبه آلوده، جمعیت آفت در شرایط جوی مساعد بسرعت بالا می رود و بر اثر مكیدن شیره نباتی، محصول پنبه را نامرغوب كرده و مقدار عملكرد آنرا در واحد سطح «هكتار» بطور قابل ملاحظه ای كاهش می دهد.
2-همراه با ورود عضو مكنده حشره به بافت برگها مقداری از آنزیمهای حشره وارد بافت برگها می گردد. آشكار است كه این آنزیمها دارای اثرات مضری در فیزیولوژی گیاه بوده كه به تدریج موجب خشك شدن و مرگ برگها و بوته ها می گردد.
3-بر اثر ترشح مقدار زیادی شیره از حشره و برگهای مورد حمله سطح روئی و زیری برگها با این شیره آغشته می گردند این شیره علاوه بر اینكه موجب بسته شدن استوماتها و مختل شدن فعالیتهای حیاتی برگ می گردد محل مناسبی برای رشد بعضی از قارچها گردیده در اینصورت سطح برگ منظره سیاه رنگی بخود گرفته و بدون شك این چنین برگهائی قادر بانجام اعمال حیاتی نبوده و بالطبع موجب تقلیل رشد بوته می گردند.
4-شیره مترشحه از برگها و حشره بتدریج باعث آلودگی الیاف می گردند. این آلودگی كیفیت الیاف را از نظر ارزش نساجی پایین می آورد. این محصول آلوده به شیره مقدار قابل ملاحظه ای خاك و خاشاك بخود جذب كرده و كیفیت پنبه را بیشتر پایین می آورد.
مقصود از شرح فوق اینستكه آلودگی این آفت در مزارع پنبه موجب ریزش مقدار قابل ملاحظه ای از غنچه و گل و قوزه های كوچك می گردد، رشد قوزه های بزرگ را متوقف و درنتیجه از نظر كمی و كیفی آسیب زیادی می رساند.

مناطق انتشار آفت در ایران و جهان
این حشره در سواحل خلیج فارس، استانهای سیستان و بلوچستان، خوزستان، جنوب خراسان، مناطق پنبه خیز فارس و كرمان و پاره ای از نقاط گرمسیر استان مركزی و همچنین گرمسار و گرگان و گنبد انتشار دارد.
در كشورهای دیگر عسلك پنبه در قاره آفریقا، جنوب و جنوب شرقی آسیا، خاور نزدیك، مناطق گرمسیر خاورمیانه، سواحل دریای مدیترانه و دریای سیاه دیده شده است.


مشخصات ظاهری آفت
حشره بالدار: حشره بالدار خیلی ریز و درای افراد نر و ماده است. اندازه حشره نزدیك به یك میلیمتر می رسد. عرض بدن با بالهای باز حدود 5/2 میلیمتر است.
رنگ اصلی بدن زرد لیموئی ولی بدلیل پوشیده شدن سطح بالها و بدن از گرد مومی سفیدرنگ رنگ ظاهری حشره سفید به نظر می رسد. چشمها قرمز رنگ و بدو قسمت تقسیم شده است. شاخكها 7 مفصلی و رنگ آن زرد لیموئی است.
بالها شبیه هم بوده و حشره بالدار بوسیله خرطوم شیره نباتی را می مكد.

تخم
اندازه تخم میلیمتر و شكل آن بیضوی تخم مرغی شكل دارای دنبال كوتاهی است كه در نسج برگ فرو می رود و تخم را از قسمت پهن آن ببرگ میچسباند.
رنگ تخم تازه زرد رنگ و به تدریج در مرحله رشد و نمو قهوه ای و نوك آن تیره می شود.

قیمت فایل فقط 6,500 تومان

خرید

برچسب ها : تحقیق صدمات عسلک برگ پنبه 27 ص , تحقیق در مورد صدمات عسلک برگ پنبه , صدمات عسلک برگ پنبه , دانلود تحقیق در مورد صدمات عسلک برگ پنبه 30 ص , صدمات عسلک

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر