امروز: یکشنبه 14 خرداد 1402
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

دانلود تحقیق آبزیان زینتی

دانلود تحقیق آبزیان زینتی دسته: دام و طیور
بازدید: 1 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 680 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 17

آبزیان به موداتی گفته می شود كه در آب های شیرین ، نیمه شیرین و شور زندگی می كنند و به دو دسته ی گیاهان و جانوران آبزی تقسیم می شوند

قیمت فایل فقط 23,400 تومان

خرید

پرورش آبزیان :

آبزیان به موداتی گفته می شود كه در آب های شیرین ، نیمه شیرین و شور زندگی می كنند و به دو دسته ی گیاهان و جانوران آبزی تقسیم می شوند .

آبزیان جانوری را به دو گروه تك سلولی و پرسلولی تقسیم می كنند . ماهی و میگو از مهم ترین آبزیان پرسلولی هستند .

نقش آبزیان در زندگی انسان :

آبزیان یكی از عمده ترین منابع تأمین پروتئین مورد نیاز بدن انسان هستند. خوشبختانه در سال های اخیر با استفاده بهینه از منابع آبی كشور تولید آبزیان افزایش یافته و به عنوان یكی از غذاهای سالم و بهداشتی مردم مطرح شده است.

اصول و مبانی کارگاههای تکثیر و پرورش ماهیان زینتی

اگر بتوان پرورش ماهی در محیط باز (استخر بتونی یا خاكی، حوض ،تانكهای با ظرفیت متوسط در محیط باز(500 لیتر به بالا - از جنس پلاستیك یا فایبرگلاس یا ....)) را در زمره سیستم پرورشی باز دسته بندی كرد كه در ان دمای آب متاثر از دمای محیط است و سایر شرایط محیطی نیز در پرورش مستقیما تاثیر گذار باشند.در زمانی كه دمای هوا به 25 درجه سانتیگراد و دمای آب به حدود 22 درجه سانتیگراد میرسد میتوان بیشتر گونه های پرورشی گرمابی را در آن پرورش داد(لااقل تا زمانی كه شرایط محیطی مناسب است(از حدود اواخر ماه دوم بهار تا آخر تابستان و نهایتا تا مهر ماه در استان گیلان)).این پرورش میتواند از تخم گیری تا پروار بندی لاروها و بچه ماهیان و به وزن رساندن ماهیان با استفاده از غذاهای طبیعی تولید شده در آب و استفاده از غذاهای تكمیلی باشد.اینكه چه گونه هایی میتوانند از این شرایط استفاده كنند شاید بتوان از نمونه های ماهی آروانا،اسكار ،آنجل ،خانواده زنده زاها،خانواده گورامیها و .... را نام برد.

اینجانب تجربه نگهداری گورامی مرواریدی،گورامی زرد و سه خال ،گوپی ،مولی بالن و ساده،پلاتی ،خانواده گلدفیش(دم چتری،مرواریدی،كله شیری(اوراندا) را در استخر بتونی داشته ام .آنها با استفاده از غذای طبیعی و دستی به سرعت رشد یافته و به وزن میرسند.البته پرورش در این جایگاهها نسبت به تانكهای كوچكتر محیطهای بسته مزایایی دارد كه از جمله آنها میتوان به موارد زیر اشاره كرد.

- استفاده از غذای طبیعی تولیدی در جایگاههای باز و صرفه جویی در هزینه تغذیه.

- افزایش ضریب رشد ماهی با بهبود شرایط پرورشی(تراكم كمتر و فضای زیستی بیشتر برای هر گونه ،استرس كمتر ناشی از كاهش اثر تراكم ذخیره سازی،كاهش مواد آلاینده محیط آبی در واحد سطح ،كاهش برخورد اجتماعی بین ماهیان،بهیود كمی و كیفی تغذیه و ...)

- كاهش ابتلا به بیماری در اثر تقویت جسمی و بنیه ماهی و بهبود عملكرد سیستم ایمنی بدن ماهی.

- كاهش زمان به وزن رساندن ماهی برای عرضه به بازار.

- امكان از بین بردن عامل محدودیت فضای پرورشی برای تكثیر گونه های خاص.

- كاهش هزینه پرورش

- عوامل دیگری نیز وجود دارند كه از حوصله حقیر و این پست خارج است.

معایب سیستمهای باز:

- باید اطلاع دقیقی از شرایط زیستی گونه پرورشی داشته باشید تا بتوانید آن را با شرایط جایگاه باز منطبق كنید.

- باید اطلاع درستی از تغییرا ت كلیمایی(آب و هوایی) محل پرورش داشته باشید و دامنه متوسط تغییرات محیطی را برای محل جایگاه بدانید.

- باید توان شناسایی بیماریها و تهدیدات محیطی جدید (نسبت به كار در محیطهای كنترل شده و آكواریومها) كار در جایگاههای باز را دانسته و راهكار مناسب را نیز شناسایی كرده باشید.

- باید توان و آگاهی لازم را برای استفاده از شرایط محیطی جایگاههای باز و استفاده از آن به عنوان سیستم مكمل جایگاههای بسته پرورش ماهیان را داشته و با تلفیق مناسب این دو سیستم بتوانید در پیشبرد اهداف پرورشی موفق شوید.

طبعا میتوان گونه هایی از ماهیان زینتی را در تمام طول سال در جایگاههای باز پرورش داد و یا بطور دائم آنها را در سیستمهای بسته و كنترل شده پرورش داد .آنچه مهم است استفاده از امكانات سیستمهای باز در كنار جایگاههای بسته پرورش ماهیان زینتی است تا به عنوان عاملی مكمل در خدمت اهداف پرورشی قرار گیرد.همانطور كه در بسیاری از موسسات داخلی یا خارجی از امتیازات هر دوگونه سیستم پرورشی در كنار یكدیگر و به عنوان مكمل هم استفاده میشود .هر چند لزومی بر استفاده توام آنها وجود ندارد.كاربرد سیستمهای مدرن بسته پرورشی با كنترل تمام پارامترهای تاثیر گذار ، امكان پرورش هر گونه ای را در هر كجا و هر زمان مقدور میسازد و هدف از ارائه توضیحات بالا برای آشنایی كلی با یكی از سیستمهای بكار رفته بوده و هدف مقایسه ای را دنبال نمیكند.

بهداشت و درمان ماهی :

از آن جایی كه ماهیان در آب زندگی می كنند ، درمان بیماری های آنها بسیار دشوار است . جا به جا كردن ماهی ها برای درمان موجب ناراحتی آنها می شود . ماهی در اثر بیماری اشتهای خود را از دست می دهد و دادن دارو به آن مشكل است .

از طرفی تزریق دارو نیز مقرون به صرفه نیست ؛ از این رو رعایت موارد بهداشتی در پرورش ماهی اهمیت خاصی دارد .

برخی از عواملی كه در پرورش ماهی از بروز بیماری جلوگیری می كنند، عبارت اند از :

1- رسیدگی به موارد تغذیه ای و بهداشتی .

2- جلوگیری از طولانی شدن دوره ی پرورش .

3- عدم استفاده ی بیش از حد از مواد آلی در آماده سازی استخر .

4- رعایت استاندارد از نظر تراكم ماهی در هكتار .

تكثیر ماهی :

نحوه ی تكثیر در ماهیان متفاوت است و به دو صورت طبیعی و مصنوعی انجام می گیرد .

تكثیر طبیعی در آب های طبیعی ( دریاها ، رودخانه و ... ) و تكثیر مصنوعی در كارگاه های تكثیر و تحت شرایط خاص انجام می گیرد .

تشرح یك نمونه ماهی نام گذاری قسمت های مختلف بدن ماهی است و ماهی با آبشش تنفس می كند . و در آب زندگی می كند .

هضم گوشت ماهی از سایر گوشت ها ساده تر و میزان جذب پروتئین آن بیش از 90 درصد است .

گوشت آبزیان از نظر موادی مانند كلسیم ، فسفر ، ید و ویتامین های محلول در چربی ( A-D-E-K ) غنی است .

از آبزیان در تغذیه ی دام ، طیور و صنایع دیگر مانند صابون سازی و داروسازی استفاده می شود .

امروزه بسیاری از آبزیان مانند ماهی ، صدف و مرجان در آكواریوم ها به عنوان آبزیان زینتی نگه داری می شوند .

ماهیان پرورشی :

یكی از عوامل مهم برای ادامه ی زندگی و رشد ماهیان ، دمای محیط زندگی ( آب ) آن هاست .

ماهیان پرورشی از نظر دمای آب به دو دسته ی ماهیان گرمابی و ماهیان سردابی تقسیم می شوند .

ماهیان گرمابی دسته ای از ماهیان هستند كه در آب های گرم به سر می برند و در حرارت بالای 20 درجه ی سانتی گراد تولید مثل و رشد می كنند.

فایل ورد 17 ص

قیمت فایل فقط 23,400 تومان

خرید

برچسب ها : آبزیان زینتی , پرورش آبزیان , آبزیان جانوری , نقش آبزیان در زندگی انسان , پرورش ماهیان زینتی , بهداشت و درمان ماهی

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر