امروز: پنجشنبه 18 خرداد 1402
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

دانلود تحقیق آلودگی هوا و اثرات آن

دانلود تحقیق آلودگی هوا و اثرات آن دسته: محیط زیست
بازدید: 1 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 44 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 21

در قرن اخیر آلودگی محیط زیست از جمله پیامدهای ناخواسته تكنولوژی است آلودگی هوا یكی از معضلات اصلی شهرهای صنعتی و بزرگ است اغلب این شهرها از نظر وضعیت جغرافیایی به گونه ای هستند كه هوای آلوده به علت وجود پدیده هایی مثل وارونگی

قیمت فایل فقط 23,400 تومان

خرید

در قرن اخیر آلودگی محیط زیست از جمله پیامدهای ناخواسته تكنولوژی است . آلودگی هوا یكی از معضلات اصلی شهرهای صنعتی و بزرگ است . اغلب این شهرها از نظر وضعیت جغرافیایی به گونه ای هستند كه هوای آلوده به علت وجود پدیده هایی مثل وارونگی [1] و غیره ؛ امكان تخلیه از اطراف شهر را پیدا نمی كند . آلودگی هوا و به خصوص كاهش آن به یك سطح قابل قبول ، یك مسأله بسیار مهم زیست محیطی می باشد . آلودگی هوا نه تنها در ناحیه ای كه در آن منابع بزرگ آلودگی موجود است ، وجود دارد بلكه آلاینده ها می توانند توسط جریان باد و جریان های جوی انتقال پیدا كنند .

خودروها یكی از منابع اصلی تولید آلاینده های هوا و همچنین ایجاد پدیده های ثانویه ناشی از آلودگی هوا همچون اثر گلخانه ای می باشند . مسائل و مشكلات زیست محیطی ناشی از گازهای خروجی از خودروها ابتدا در دهه 60 میلادی مورد توجه قرار گرفت . هم اكنون نیز تقریباً اغلب كشورهای دنیا به مسأله آلودگی ناشی از خودروها و وضع قوانینی برای جلوگیری از تردد خودروهای آلوده كننده محیط زیست و همچنین اعمال

استاندارد های آلودگی توسط تولید كنندگان خودروها ، می پردازند .

برای بررسی راه های كاهش آلودگی به صورت علمی در ابتدا اشنایی با مفاهیم آلودگی و منابع مولد آلاینده هاو چگونگی رفتار این منابع از جمله خودروها ، ضروری می باشد . به همین منظور در اینجا ابتدا آلودگی ، منابع آلودگی و آلاینده های اصلی تعریف می شوند .

آلودگی هوا عبارت است از هر گونه آلاینده ای كه با ورود به جو سبب تغییر تركیب شیمیائی طبیعی گازهای موجود در جو گردد . این آلاینده ها در هوای آزاد شامل گرد و غبار ، بخارات فلزی ، گاز ، بو ، دود و بخارات هستند كه بسته به كمیت ، ویژگی ها و مدت زمان ماندگاری در هوا ، برای انسان ، گیاهان ، زندگی حیوانات و اموال مضر هستند . آلودگی هوا به عوامل انسانی محدود نمی شود و در واقع آلاینده های هوا از هر دو منبع طبیعی و انسانی به وجود می آیند .

منابع این آلودگی ها گاهی در كنترل انسان نمی باشند . منابع آلودگی از قبیل باد كه ذرات غبار و خاك را از سطح زمین بلند می كند ،آتشفشان ها كه چندین تن خاكستر و خاك را وارد جو می كنند و همچنین آتش گرفتن جنگل ها كه دوده بسیار زیادی ایجاد می كنند ، نمونه هایی از منابع طبیعی آلودگی می باشند . با این حال ، مهمترین منابع آلودگی به خصوص در كشورهای صنعتی ناشی از فعالیت انسان ها می باشند . آلودگی ناشی از انسان از دو منبع ثابت و متحرك وارد جو می شود .

منابع ثابت شامل مجموعه های صنعتی ، نیروگاه ها ، منازل ، ساختمان های اداری و غیره می باشند و منابع متحرك شامل انواع خودروها ، كشتی ها و هواپیماهای جت هستند .

آلاینده ها به دو دسته اصلی آلاینده های اولیه و ثانویه تقسیم می شوند . آلاینده هایی را اولیه می نامند كه مستقیماً از منابع آلودگی وارد جو می شوند . سایر آلاینده هاكه توسط یك واكنش شیمیایی بین یك آلاینده نوع اول و سایر اجزای هوا مانند بخار آب یا آلاینده های دیگر به وجود می آیند ، آلاینده های ثانویه نامیده می شوند .

تعدادی از منابع تولید آلاینده های اولیه در جدول 1 آمده است . آلاینده های اولیه معمولاً ساختار شیمیایی ساده ای دارند . دی اكسید كربن ، منواكسید كربن ، دی اكسید گوگرد و اكسید نیتروژن حاصل از فرایند احتراق ؛ سولفات هیدروژن ، آمونیاك ، كلرید هیدروژن و فلوروئید هیدروژن تولید شده توسط فرایند های صنعتی در دسته آلاینده های اولیه قرار می گیرند .

بنزن و سایر حلال های قابل تبخیر شامل پارافین ها ، اولفین ها و آروماتیك ها با تركیبات ساده ، جز آلاینده های اولیه هستند . ولی این نوع آلاینده ها به تنهایی تمامی آلاینده های موجود را تشكیل نمی دهند . واكنش های شیمیایی ممكن است بین آلاینده های اولیه و سایر اجزای غیر آلوده جو پدید آیند و آلاینده های ثانویه را به وجود آورند .   ،  و غیره نمونه هایی از این نوع آلاینده ها می باشند . 


فایل ورد 21 ص

قیمت فایل فقط 23,400 تومان

خرید

برچسب ها : آلودگی هوا و اثرات آن , آلودگی هوا , اثرات آلودگی , انواع آلودگی , آلودگی صوتی , هوا , آلودگی زمین

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر