امروز: چهارشنبه 10 خرداد 1402
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

جزوه ریاضی درباره مثلثات و ...

جزوه ریاضی درباره مثلثات و ... دسته: ریاضی
بازدید: 10 بار
فرمت فایل: docx
حجم فایل: 469 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 136

جزوه ریاضی

قیمت فایل فقط 10,800 تومان

خرید

جزوه ریاضی در باره مثلثات و ...

كلیات :

هر مثلث سه ضلع و سه زاویه دارد . مجموع سه زاویه ی هر مثلث  است. بنابراین ، اگر دو زاویه از مثلثی معلوم باشد ، می توانین زاویه سوم را حساب كنیم . زاویه های مثلث را دو جزء و ضلع های آن را سه جزء به حساب می‌آوریم . به این ترتیب ، هر مثلث پنج جزء اصلی و تعدادی جزء فرعی (میانه‌ها ارتفاعها و نیمسازها ، محیط ، مساحت ، شعاع دایره محیطی ، شعاع های دایره ای محاطی داخلی و خارجی ، و... ) هر گاه سه جزء مثلثی را بدانیم. می توانیم مثلث را رسم كنیم و جزء های دیگر را بدست آوریم . یافتن جزء‌های مجهول مثلث را از روی جزء های آن حل مثلث می نامیم .

تعریف : مثلثات بخشی است از دانش ریاضی كه برای حل مثلث های گوناگون به كار می رود .

مثال 1 :در مثلث قائم‌الزاویه‌ی‌ ‌داریم‌ و   می خواهیم وتر BC را بیابیم .

با استفاده از فرمول فیثاغورس داریم :

ش 1               B

5

C                                A

12

در نتیجه ،  ولی در هندسه چگونه می توان زاویه های B و‌ C را دقیقاً محاسبه كرد ؟

هندسه از این محاسبه عاجز است . تنها راه این است كه مثلث را به دقت رسم كنیم و زاویه های B و C را اندازه یگیریم . واضح است كه این اندازه گیری هرگز از لحاظ ریاضی دقیق نیست . با اندازه گیری بسیار دقیق تقریباً به دست می آوریم .         و  

در این مثال ، وتر BC را به كمك فرمول فیثاغورس محاسبه كردیم . هدف اصلی مثلثات یافتن رابطه هایی است نظیر رابطه فیثاغورث میان ضلع ها ، زاویه ها ، و جزء های فرعی مثلث ، تا بتوانیم جزء های مجهول را به كمك جزء های معلوم به دست آوریم . پیش از پرداختن به این رابطه ها ، ابزاری را كه برای این كار لازم است بررسی كنیم .

نسبت هایی كه بستگی به زاویه ها ندارند

زاویه ی معین و معلوم A را در نظر می گیریم . روی یك ضلع این زاویه ، نقطه های  و  و  و ... رال به دلخواه انتخاب می كنیم و عمودهای BC و  و  را بر ضلع دیگر فرود می آوریم (شكل 2) .

بنابر قضیه ی تالس داریم             مقداری ثابتاگر زاویه A  مثلاً  باشد . این نسبت برابر 5/0 است و اگر زاویه ی A برابر  باشد ، این نسبت برابر 9511/0 است . این عدد ثابت را سینوس زاویه ی A ، با علامت اختصاصی «sinA» می نامند .

پس ، و    

قیمت فایل فقط 10,800 تومان

خرید

برچسب ها : جزوه ریاضی , مثلثات , جزوه مثلثات , ریاضی , دانلود جزوه ریاضی , دانلود جزوه مثلثات

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر