امروز: چهارشنبه 10 خرداد 1402
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

دانلود تحقیق آنفلونزای پرندگان

دانلود تحقیق آنفلونزای پرندگان دسته: دام و طیور
بازدید: 1 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 12 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 8

بیماری آنفلونزای پرندگان نوعی از آنفلونزای A می باشد که در جمعیت حیوانات بخصوص ماکیان (بیماری در سایر حیوانات نظیر خوک ، سگ ، گربه و نیز دیده شده است) ایجاد می گردد و می تواند در انسان نیز موجب ایجاد نوع حاد با مرگ و میر بالا شود سویه H5N1 که توانایی ایجاد فرم حاد بیماری را در انسان دارد اخیرا در جمهوری روسیه و قزاقستان در بین پرندگان شیوع یافت

قیمت فایل فقط 18,000 تومان

خرید

مقدمه:

بیماری آنفلونزای پرندگان نوعی از آنفلونزای A می باشد که در جمعیت حیوانات بخصوص ماکیان (بیماری در سایر حیوانات نظیر خوک ، سگ ، گربه و ... نیز دیده شده است) ایجاد می گردد و می تواند در انسان نیز موجب ایجاد نوع حاد با مرگ و میر  بالا شود . سویه H5N1 که توانایی ایجاد فرم حاد بیماری را در انسان دارد اخیرا در جمهوری روسیه و قزاقستان در بین پرندگان شیوع یافته بطوری که تاکنون 120 هزار قطعه ماکیان در روسیه و 9 هزار قطعه ماکیان در قزاقستان تلف یا معدوم شده است (تاکنون 150 میلیون قطعه طیور در آسیای جنوب شرقی بعلت ابتلا به این نوع سویه ویروس معدوم یا تلف شده است  ). پرندگان مهاجر از جمله غاز و اردک منبع طبیعی می‌باشند و بعلت مهاجرت این پرندگان از جمهوری های یاد شده كشور ما نیز در خطر بروز موارد بیماری در بین پرندگان اهلی و وحشی بومی ‌و به تبع آن افراد انسانی می‌باشد. هر چند انتقال ویروس از پرنده به انسان به آسانی صورت نمی‌گیرد و موارد انسانی گزارش شده نیز بیشتر در ارتباط با تماس مستقیم با پرندگان آلوده یا تلف شده بوده است لیكن در صورت موتاسیون و فراهم شدن شرایط انتقال ویروس به انسان و همچنین كسب توانایی انتقال ویروس از انسان به انسان دیگر (هنوز تأیید نشده است) می‌تواند منجر به یك پاندمی ‌آنفلوانزا گردد. طیور در معرض خطر ابتلا جوجه‌ها، بوقلمون، اردك و غاز می‌باشند و انواع بومی‌این پرندگان به دلیل احتمال تماس با انواع پرندگان مهاجر بیشتر امكان بروز  بیماری را داشته و می‌توانند بعنوان منبع بیماری مطرح ‌باشند.

در ایران هنوز این سویه ویروس بعنوان عامل بیماری‌زا در انسان و یا جمعیت حیوانات ثبت و گزارش نشده است ولی افرادی كه با طیور سر و كار دارند (كاركنان مرغداری‌ها،  پرسنل دامپزشكی، پرسنل محیط زیست و...) و یا از مناطقی كه بیماری  اندمیك می‌باشد مراجعت كرده‌اند در معرض خطر بوده و بایستی تحت مراقبت قرار گیرند.

موارد زیر در معرض خطر بیماری می‌باشند:

  وجود علائم بالینی بیماری تنفسی حاد كه علتی برای آن مشخص نشود.

مرگ بدلیل بیماری تنفسی حاد كه نتوان علتی برای آن مشخص نمود.

تماس‌های شغلی شامل: كارگران مزارع ماكیان اهلی (مرغداری‌ها، پرورش اردك، بوقلمون و شتر مرغ) و خوك، افرادی كه در حمل طیور زنده و یا معدوم شده فعالیت دارند و افرادی كه در مغازه‌های فروش حیوانات زنده كار می‌كنند.

   آشپزها و مشاغل مشابه كه با ماكیان اهلی زنده یا اخیراً كشته شده سر و كار دارند.

   فروشندگان پرنده‌های دست‌آموز.

   دامپزشكان شاغل در صنعت طیور.

   افرادی که در آزمایشگاههایی که نمونه ها برای ویروس آنفلونزای A/H5 وA/H7  بررسی می شوند ، فعالیت دارند .

   کارکنان مراقبت های بهداشتی

  افراد ساكن در مناطقی كه مرگ ماكیان خانگی و ...

قیمت فایل فقط 18,000 تومان

خرید

برچسب ها : بیماری آنفلونزای پرندگان , آنفلونزای A , بیماری آنفلونزا در سایر حیوانات , مقاله آنفلونزای پرندگان , مرگ ماكیان خانگی , تعاریف موارد مبتلا به آنفلونزای AH5 و AH7 , تعریف مورد مشکوک مبتلا به آنفلونزای AH5 و AH7 , مرگ بدلیل بیماری حاد تنفسی

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر